Akcija “Nebaidies būt tu pati!”. Autore - Jeļena Tonova 1

Marta vidū Rīgā norisināsies akcija “Nebaidies būt tu pati!”. Tā uzrunās galvenokārt sievietes, kas neuzdrošinās īstenot savu potenciālu tāpēc, ka baidās no nosodījuma un nejūtas pārliecinātas par sevi. Akcija izpaudīsies kā ielu reklāma ar aicinājumu nebaidīties nosaukt savu vārdu un apliecināt sevi, dzīvot košu un piesātinātu dzīvi.

Sieviešu biznesa kluba Ladies Deal Club veiktās anonīmās aptaujas rezultāti, piedaloties 400 sievietēm, vecumā no 20 līdz 60 gadiem, liecina, ka bailes no negatīvas kritikas ir viens no pamata šķēršļiem plānu un ideju piepildīšanai. Vai baidāties no tuvinieku izteiktas negatīvas kritikas? No kolēģu kritikas? No mazpazīstamu cilvēku kritikas? Vai šīs bailes ir kļuvušas par jūsu bezdarbības iemeslu? Aptaujas rezultāti izrādījās visnotaļ nomācoši.

Ideja veikt šādu aptauju radās kluba dibinātājai Jeļenai Tonovai – cilvēkam ar ļoti aktīvu dzīves pozīciju, kas rada daudz dažādu projektu, sociāla rakstura iniciatīvu un labdarības akciju.

Akcija “Nebaidies būt tu pati!”. Autore - Jeļena Tonova 2

“Satiekoties ar sievietēm, rīkojot un producējot dažādus pasākumus, mani pārņēma patiesa nožēla, redzot, ka talantīgas sievietes nespēj saņemties un piepildīt savus sapņus, īstenot interesantus, sabiedriski nozīmīgus projektus, spert soli ārpus stereotipiskas domāšanas rāmjiem un sevi parādīt pasaulei tāpēc, ka baidās saskarties ar nosodījumu un iespējamiem naida un negāciju uzplūdiem. Daudzas slēpjas aiz pseidonīmiem, organizāciju un biedrību nosaukumiem, izdomā neeksistējošus autoru kolektīvus, un tikai dažas ir gatavas skaļi un lepni nosaukt savu vārdu un salasāmi parakstīties zem pašu paveiktā. Nemaz nav jāmeklē tālu. Es pati esmu ne reizi vien izdomājusi neeksistējošus autorus, ar kuru vārdu parakstījos zem pašas rakstītiem tekstiem sociālajos tīklos un viņus norādīju kā savu zīmējumu un  dzejoļu radītājus. Tā es jutos “drošāk”, – ja sabiedrība manu viedokli nepieņems, es vienmēr varēšu teikt, ka man nav nekāda sakara ar lasītāju un/vai skatītāju redzēto un/vai lasīto, ka esmu tikai dalījusies ar citu cilvēku darbiem un idejām”, – stāsta Jeļena Tonova.

Minētajā aptaujā tika iekļauti diezgan sensitīvi jautājumi, un sniegtās atbildes atklāja skumjo situāciju, kas valda sieviešu sabiedrībā. Lai cik bieži visapkārt redzam un dzirdam motivējošus aicinājumus “būt tādai, kāda esi”, “piepildīt sapņus”, “aktīvi rīkoties”, “nebaidīties pārvarēt bailes”, “droši īstenot savu potenciālu”, lielākā daļa sieviešu joprojām neuzdrīkstas spert izlēmīgo soli.

Akcija “Nebaidies būt tu pati!”

Vai baidāties no negatīvas kritikas sociālajos tīklos lasāmajos komentāros? Ar “nē” atbildēja vien 45% aptaujāto. Tātad, sieviešu vairākums baidās no negatīvas reakcijas, bet vairāk nekā 20% aptaujas dalībnieču pat atzinās, ka šī iemesla dēļ ir nolēmušas neīstenot savu ideju vai sevis izdomātu projektu.

Vai baidāties no savas nozares profesionāļu paustas negatīvas kritikas? Tikai 27% aptaujāto atbildēja, ka nebaidās. Pārējās cieš vai nu no pastāvīgām (pāri par 33%), vai periodiskām (vairāk nekā 39%) bailēm no negatīvas profesionāļu kritikas. Tādējādi vairāk nekā 30% sieviešu galu galā tā arī nepieņem lēmumu spert jaunu soli uz priekšu savā profesionālajā jomā.

80% aptaujāto apliecināja, ka uzskatījušas sevi par nepietiekami atbilstošām tiem projektiem, kuros tikušas uzaicinātas piedalīties. Šīs sievietes uzskatījušas savas kompetences un varēšanas līmeni par nepietiekami augstu, lai gan viņas uzaicinājušie cilvēki bijuši pārliecināti par pretējo. Pāri par pusi aptaujas dalībnieču izteica pārliecību par to, ka nav pelnījušas dalību tajos projektos, kur tikušas  aicinātas iesaistīties. Gandrīz puse aptaujāto atbildēja, ka ir atteikušās no dalības ideju attīstīšanā, pasākumu un projektu radīšanā tāpēc, ka, viņu ieskatā, nebija to pelnījušas.

Vien 35% aptaujāto sieviešu norādīja, ka nebaidās no savu tuvinieku negatīvas kritikas, savukārt 40% atzinās, ka ir nolēmušas neīstenot savas idejas tāpēc, ka baidās no negatīvām atsauksmēm. Vairāk nekā 20% aptaujas dalībnieču ir atteikušās savas idejas ieviest dzīvē, baidoties no negatīvas kolēģu reakcijas.

Akcija “Nebaidies būt tu pati!”. Autore - Jeļena Tonova 3

“Vai doma pavēstīt visai pasaulei par savu eksistenci ir biedējoša? Zinu, daudzām sievietēm tas izvēršas par reālu problēmu. Patiesi talantīgi cilvēki slēpj savas prasmes un klusē par iespējām tāpēc, ka baidās tikt noķengāti. Manu draugu un paziņu lokā netrūkst lielisku muzikantu un mākslinieku, dzejnieku un rakstnieku, kas sevis radīto “noliek plauktā”.  Esmu satikusi neaptverami izglītotus un pieredzējušus ļaudis, kas nespēj saņemties drosmi, lai meklētu citu darbu un sevi pieteiktu darba tirgū. Es pazīstu desmitiem daiļu un spilgtu sieviešu, kuras slēpj savu skaistumu, pat atsakās to izrādīt tāpēc, ka baidās no nosodījuma.

Mums ir dota tikai viena dzīve, un ir vērts pateicīgi pieņemt visas atvēlētās iespējas. Pasaule par mūsu eksistenci uzzinās tikai tad, ja mēs par to runāsim skaļi. Vai es baidos no negatīvas reakcijas? Briesmīgi baidos! Vai es baiļojos no tā, ka mani nesapratīs? Līdz pat pamata zudumam zem kājām. Taču bailes nav iemesls, kura dēļ nedzīvot un neradīt. Patiesi ceru, ka šī akcija palīdzēs sievietēm kļūt drosmīgākām un jau savos projektos sekot manam piemēram“, – pauž Jeļena Tonova.

Jeļena Tonova  ir pasākumu rīkotāja, sabiedriska darbiniece, uzņēmēja, publiciste un rakstniece. Sieviešu kluba Ladies Deal Club dibinātāja un motivējoša oratore, arī publiskas uzstāšanās un runas prasmes pasniedzēja.  

Uzraksts uz plakāta:

Mani sauc Jeļena Tonova!
Nebaidies būt tu pati un skaļi nosaukt savu vārdu!
Citu cilvēku viedoklis nav iemesls bezdarbībai!
Bailes no negatīvas kritikas nav iemesls, kāpēc neīstenot sapņus!

*Saskaņā ar aptaujas rezultātiem, pāri par pusi sieviešu neuzdrīkstas īstenot savus sapņus tāpēc, ka baidās no apkārtējo cilvēku negatīvās reakcijas. Aptauju veica Ladies Deal Club 2014. gada martā.